چگونگی ارزیابی ارزش نام یک دومین

دیر یا زود صاحبان تمام مشاغل و تجارت ها حداقل یک دامین خریداری خواهند کرد. و انتخاب نام تجارت بر اساس نام دامینی که در آن لحظه در دسترس است، نیز کاری کاملا رایج خواهد بود.بدون شک شما زمانی در این موقعیت قرار خواهید گرفت که بخواهید یک دامین بخصوص را بخرید و متوجه می شوید که این دامین قبلا خریداری شده است. وقتی این اتفاق می افتد ممکن است این سوال در ذهنتان بوجود بیاید که "قیمت واقعی و عادلانه این دامین چقدر است؟" و یا اینکه ممکن است اینقدر خوش شانس باشید که مدتها پیش یک دامین خریداری کرده باشید و حالا متقاضی داشته باشد و شما می خواهید بدانید که قیمت مناسب برای فروش چقدر است؟

در معاملات املاک، به طور کلی قیمت ها استاندارد هستند. به عنوان مثال اگر شما قصد فروش خانه تان را داشته باشید می توانید  قیمت آن را با قیمت آخرین خانه معامله شده که مشابه خانه خودتان بوده  و از نظر متراژ نیز یکسان بودند  و در محله شما نیز واقع شده بود، مقایسه کنید. به احتمال زیاد قیمت هر دو خانه بسیار نزدیک به هم هستند.

اما از طرف دیگر، دامین ها کاملا منحصر به فرد هستند. هیچوقت هیچ دامینی کاملا شبیه به دامینی که شما می خواهید بخرید و یا بفروشید وجود ندارد. شما ممکن است بتوانید یک خانه ۲۶۰۰  متری دارای استخر و کاملا شبیه به خانه خودتان در همان محله پیدا کنید اما مسلما نمی توانید یک دامین کاملا شبیه lions.com  بیابید. البته شما می توانید lions.org  یا lyons.xyz را بخرید اما مسلما یک دامین دیگری با نام یکسان lions.com  وجود ندارد.

یک لیست از نام ها تهیه کنید:

از آنجایی که نام های دامین ها بسیار یونیک و منحصر به فرد هستند، میتوان آنها را هم ردیف جواهرات کمیاب و یا ماشین های کلاسیک دانست. درست است که بازار تا حدی می تواند  قیمت ثبت دامین را تعیین کند اما قطعا به همان اندازه، خریدار و فروشنده هم در این قیمت گذاری نقش قابل توجهی دارند. با این که قیمت دامین توسط خریدار و یا فروشنده تعیین می شود، اما اینطور هم نیست که نتوانیم هیچ نظری درباره ارزش یک دامین داشته باشیم. من به طور کلی دامین ها را به سه دسته تقسیم می کنم:

دسته اول: دامین ها با نام های بسیار ارزشمند

دسته دوم: دامین ها با نام هایی با ارزش متوسط

دسته سوم: دامین ها با نام هایی با ارزش ضعیف

قرار دادن یک دامنه در یکی از این دسته ها بسیار راحت تر از ارزش گذاری قیمت دقیق  بر روی آن است.

دسته اول : دامین ها با نام هایی نظیر la.com

دامین هایی نظیر la.com  ، sv.com و یا movies.com از بهترین نمونه هایی هستند که در دسته اول قرار دارند. این ها دامین های منحصر به فردی هستند که من ارزش آنها را در حدود مبالغ  شش یا هفت رقمی تخمین می زنم.

دامینی مانند la.com  که می تواند در برگیرنده دامنه وسیعی از مشاغل باشد به عنوان مثال همه تجارت های موجود در لس آنجلس می توانند از آن استفاده کنند و یا سرمایه گذاران چینی که بر روی دامنه ها سرمایه گذاری می کنند به دلیل استفاده از یک نام اختصاری دقیقا مشابه LA، می تواند ارزشی فوق تصور داشته باشد.  و البته خریدار هم از خرید آن سود چشمگیری خواهد داشت.

 دامینla.com  تنها در لس آنجلس ارزشی بالغ بر میلیاردها دلار دارد.

دسته دوم: دامین ها با نام هایی نظیر Goliath.com

من ثبت دامنه هایی از این قبیل را در دسته دوم قرار می دهم به این دلیل که کوتاه هستند و به خوبی می توان آنها را به خاطر سپرد. ارزش دامین هایی که در این دسته قرار دارند در حدود مبالغ چهار یا پنج رقمی تخمین زده می شود.

دسته سوم: دامین ها با نام هایی نظیر keyboards.net

دامین هایی نظیر keyboards.net  و trombonesheetmusic.net  در این دسته جای می گیرند. و ارزش آنها در حدود مبالغ سه یا چهار رقمی تخمین زده می شود. این نام ها خوب هستند اما عالی نیستند، می دانید چرا؟چون دامنه کوچکتری از مشاغل را در بر می گیرند. به علاوه برای تبلیغ کردن یک دامین با پسوند  net . نیاز به پرداخت هزینه بیشتری نسبت به .comخواهیم داشت .

و به دامین هایی که ارزش آنها با قیمت رجیستری تفاوت چندانی ندارند، هیچ اشاره ای نمی کنم. مانند: yourverylongandhyphenatedbusinessname.org

نکاتی که در ارزش گذاری یک دامین به شما کمک می کنند:

نکاتی که به من کمک می کنند تا یک دامین را داخل یکی از این سه دسته قرار دهم عبارتند از:

مقایسه معاملات:

خیلی مهم است که بدانید دامین های مشابه اخیرا با چه قیمتی خرید و فروش شده اند. من برای مطلع شدن از معاملات اخیر از منابع زیر استفاده می کنم:

Dnjournal.com  لیستی از گران ترین دامین های معامله شده را به صورت هفتگی و سالانه در اختیارتان قرار می دهد.

Namebio.com  سایتی است که می توانید معاملات گذشته را در آن جستجو کنید. می توانید از طریق جستجوی پیشرفته دامینی شبیه دامین مورد نظرتان را بیابید و از قیمت آن مطلع شوید.

وقتی که نام trombone  را در سایت Namebio.com  تایپ کردم فقط یک نتیجه برایم نمایش داده شد:

Trombonesonline.com با قیمت ۳۰۵  دلار در سال ۲۰۱۳  فروخته شده است. و این دامین حقیقتا از trombonesheetmusic.com  بهتر است. چرا؟

به این دلیل که دامنه وسیعتری از مخاطبان را در بر می گیرد.

به این دلیل که کوتاه تر است و تایپ آن آسانتر است و بهتر در حافظه باقی می ماند.

وسعت جهانی:

آیا نام دامین مورد نظر شما می تواند یک گستره جهانی را تحت پوشش قرار دهد؟ آیا می تواند بازدیدکنندگان بین المللی داشته باشد؟ هر اندازه که مخاطبان دامین شما کمتر باشند به همان اندازه نیز متقاضیان و مشتریان کمتری نیز خواهد داشت وطبیعتا ارزش کمتری دارد. بنابراین یک دامین با نام flowers.com  به مراتب گران  تر از دامین newyorkflowers.com  است و به همین ترتیب دامین دوم از دامین mayberryflowers.com گران تر است.

امروزه در بازارهای جهانی، دامین هایی که می توانند تلفظ های مختلف داشته باشند نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. به عنوان مثال color  را باcolour  وtheater  را با theatre  مقایسه کنید. تلفظ های مختلف این کلمه ها در کشور ها و فرهنگ های مختلف دارای معانی کاملا متفاوتی هستند.  یک چنین نام هایی که می توانند  دامنه گسترده تری از مخاطبان را جذب کند، طبیعتا از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

TLD(top-level domains)

همه دامین های سطح بالا که از پسوندهایی نظیر .com , .org , .xyz ,. nyc و .vegas استفاده می کنند از ارزش یکسان برخوردار نیستند. برخی از این دامین های سطح بالا گستره وسیع تری از مخاطبان را در بر می گیرند و به همین دلیل از ارزش بیشتری نسبت به سایرین برخوردار هستند.  در حال حاضر .com پر طرفدار تر و گران تر از بقیه دامین های سطح بالاست. البته نامی که برای دامین با  این پسوند انتخاب می کنید نیز نقش مهمی در قیمت آن خواهد داشت.

برای اطلاع از نام های در دسترس  و قابل خریداری می توانید به GoDaddy مراجعه کنید و نام کلیدی مورد نظرتان را در آن تایپ کنید. به عنوان مثال به جای trombones.com  نام trombones  را وارد کنید و ببینید که چه گزینه های دیگری به شما نمایش داده می شوند.

محبوبیت کلمات کلیدی:

میزان محبوبیت کلمات کلیدی که در نام دامین استفاده شده اند نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. مطمئنا شما می خواهید بدانید که چه تعداد کاربر در حال جستجوی یک کلمه کلیدی بخصوص در مرورگرها هستند؟ و یا چه تبلیغاتی بر روی این کلمه کلیدی صورت می گیرد و هزینه این تبلیغات چقدر است؟

جواب این سوال ها را با یک جستجوی ساده و مراجعه به googel’s keyword planner tool  بیابید. با کمی جستجو در می بابید که چه کلمات کلیدی بیشتری بازدیدکننده ها را داشته اند. و مسلما هر چه بازدید کننده بیشتر باشد قیمت دامین نیز بیشتر خواهد بود.

ماندگاری در ذهن:

یک "تست رادیو" انجام دهید تا از ارزش یک دامین مطلع شوید. از خودتان بپرسید اگر نام این دامین را خیلی سریع از طریق رادیو شنیده بودید و یا اگر در یک آگهی تبلیغاتی دیده بودید، آیا در خاطرتان باقی می ماند؟ آیا تلفظ این نام برای شما آسان است؟ آیا احتمال تلفظ اشتباه این نام زیاد است؟

به عنوان مثال cheese.com  از cheez.com  گران تر است به این دلیل اینکه وقتی شما نام cheez.com  را می شنوید احتمال اینکه آن را با تلفظ صحیح این کلمه اشتباه بگیرید و آن را به شکل صحیح cheese.com  تایپ کنید خیلی زیاد است.و برعکس آن خیلی غیرمحتمل به نظر می رسد یعنی احتمال اینکه شما cheese.com  را بشنوید و آن را به شکل اشتباه cheez.com تایپ کنید خیلی کم است درست به همین دلیل است که cheese.com از ارزش بیشتری برخوردار است. 

در انتها یادتان باشد برای امنیت سایت تان حتما از گواهینامه ssl متناسب با بوجه و کارتان استفاده کنید تا امنیت اطلاعات تان را تضمین کند.

در صورتی که سوالی داشتید با ما مکاتبه کنید
info [@] Esabt .com
تمامی حقوق این سایت متعلق به eSabt.com می باشد.