همه موارد در ثبت دامین اعم از ثبت نام کننده، ثبت نام شونده

اگر از شما بخواهم که سه "R" مهم را نام ببرید چه جوابی می دهید؟ اگر شما هم مثل من باشید به احتمال زیاد بدون مکث ذهنتان به سوی Reading  خواندن، wRiting  نوشتن و aRithmetic حساب و کتاب، معطوف می شود. نگران نباشید من نمی خواهم درباره این سه کلمه کلیشه ای حرفی بزنم، هدف من صحبت درباره سه R" " کاملا متفاوت یعنی Registry  رجیستری، Registrar ثبت نام کننده و Registrant ثبت نام شونده است.

حتما الان می پرسید که چرا اینها باید مهم باشند؟ خوب، اگر شما یک وبسایت داشته باشید اینها اجزای اصلی  دنیای الکترونیک شما خواهند بود. بدون اینها نمی توانید یک آدرس وبسایت داشته باشید. و همیشه بهتر است که درباره کاری که می خواهید انجام دهید اطلاعات کافی داشته باشید.

 رجیستری:

 رجیستری ها مالک  پسوندهایی هستند که آنها را می شناسیم و بعضی هایشان را خیلی دوست داریم مانند com, .net , .org. و همچنین دامین های سطح بالای عمومی که همگی اینها در کنار هم فضای مجازی را پدید آورده اند.  این رجیستری ها می توانند پسوندهای مختلف را به پخش کننده ها که همان "ثبت نام کننده ها" نام دارند و در ادامه به تفضیل آنها را شرح خواهیم داد، می فروشند و آنها هم این پسوندها را برای خرید از اختیار "ثبت نام شونده ها" قرار می دهند تا هر پسوندی را که ترجیح می دهند برای نام دامنه خود انتخاب  کنند. با اینکه تعداد بسیار زیادی "ثبت نام کننده" و "ثبت نام شونده" وجود دارند اما تعداد "رجیستری" ها به مراتب بسیار کمتر هستند. یکی از این رجیستری ها که اخیرا کارش را شروع کرده، Donuts,Inc  نام دارد که پسوند های جالب و جدیدی از قبیل .bike , .photography , .coffee ,.singles  , ...  . را ارائه می کند.

ثبت نام کننده:

ثبت نام کننده ها در حقیقت یک واسطه هستند که پسوندها را از رجیستری ها دریافت می کنند و آنها را به ثبت نام شونده ها می فروشند. می توانید آنها را هم ردیف یک جواهر فروش فرض کنید. خوب مسلما شما جواهرات را مستقیما از کسی که آن را از دل زمین استخراج کرده خریداری نمی کنید و برای اینکار به جواهر فروش مراجعه می کنید و با کمک فروشنده یکی از سنگ های زینتی را انتخاب می کنید. یکی از بهترین نمونه های "ثبت کننده"، GoDaddy است که پسوندهای باارزش را از رجیستری ها خریداری می کند و آن را در اختیار خریداران قرار می دهند.

ثبت نام شونده:

این یکی شما هستید. بدون حضور شما هیچکدام از این کار ها معنایی نخواهد داشت. این شما هستید که با انتخاب نام های خاص، ثبت دامنه ها را یونیک می کنید و به آنها ارزش می بخشید. این شما هستید که از طریق یک وبسایت، یک هویت تجاری ایجاد می کنید و تمام تلاشتان را برای جذب مخاطب و افزایش بازدیدکننده انجام می دهید. بدون حضور شما این کارها چه سودی خواهد داشت؟

اطلاعات ضروری شما از قبیل نام و آدرس، در رکوردی ثبت می شوند و در WHOIS database قابل مشاهده هستند. نمی خواهید این اطلاعات در دسترس عموم قرار بگیرند؟ خیلی آسان است. می توانید برای جلوگیری از مشاهده عموم می توانید هنگام ثبت نام گزینه PRIVACY را فعال کنید.همانطور که در مقاله ssl چیست توضیح دادیم برای امنیت داده هایتان میتوانید از گواهینامه ssl  استفاده کنید .

پس اگر بخواهیم به طور خلاصه شرح دهیم شما یک مشتری (ثبت نام شونده) هستید که به جواهر فروش (ثبت نام کننده) مراجعه می کنید تا جواهر محبوب خودتان را (نام ثبت دامین) انتخاب کنید. و جواهرفروش با معدن داران (رجیستری ها) معامله می کند و لیستی از جواهرات (پسوندها) مطلوب شما را برای انتخاب در اختیارتان قرار می دهد. و معدن داران (رجیستری ها) کسانی هستند که همه چیز را کنترل می کنند این ها تصمیم می گیرند که چه پسوندی را به چه کسی بدهند و چه مبلغی باید برای آن پرداخت شود. 

در صورتی که سوالی داشتید با ما مکاتبه کنید
info [@] Esabt .com
تمامی حقوق این سایت متعلق به eSabt.com می باشد.