دامین چیست و کدام پسوند مناسب است

دانستن این موضوع که دامین چیست اول قدم در بوجود آوردن دنیا دیجتال برای ارتباط با دیگران است. دامین یا دامنه بطور خیلی ساده می توان گفت نام مشخص شده توسط شما جهت نمایش نشانی وبگاه می باشد. با استفاده از این نام وب سایت شما نشان داده می شود. برای ثبت دامنه مناسب بهتر است اول مقاله 12 قانون برای خرید دامنه با پسوند مناسب را مطالعه نمایید.

ثبت دامنه به تنهایی بدون در نظر گرفتن و انتخاب پسوند مناسب امکان پذیر نمی باشد. ثبت دامنه دات کام بطور معمول جزو پیش فرض های خرید دامین می باشد.  با این حال سالانه تعداد زیادی پسوند مختلف در سراسر دنیا بوجود می آیند. بد نیست که بعد از دانستن اینکه دامنه چیست اطلاعاتی در مورد پسوند های رایج که می توان آنها را تهیه کرد هم بدست بیاوریم.

اما قبل از اینکه، خیلی به پسوندهای دامین، عمیق بنگریم، بگذارید تا با نگاهی به عقب، به پسوندهای اصلی نگاهی بیندازیم.

قبل از اینکه نخستین پسوند دامین، به وجود آید، آدرسهای IP وجود داشتند. اکنون، مطمئنم که دارید فکر می کنید، اما صبر کنید، ما هنوز هم آدرس IP داریم. حرف شما درست است، اما دیدن ما در eSabt.com آسان تر از نوشتن یک توالی طولانی از اعداد است. ( به گمانم این دلیل مشابه دلیلی است که ما دفترچه تلفن داریم. درسته؟)

 بنابراین،7 پسوند دامین نخستی که ابداع شد، عبارتند از: .com، .net، .org، .edu، .gov،. mil و .ARPA

هریک از این هفت تا پسوندهای دامین، در اصل، هدفی خاص داشتند. ARPA نخستین دامینی بود که در DNS نصب شد و آن، یک دامین موقتی برای تسهیل انتقال از ARPANET به DNS  بود. (ARPANET، یکی از قدیمی ترین ها در اینترنت است) اگر مفهموم DNS را نمی دانید با مقاله DNS چیست شروع نمایید.

اهداف اصلی .EDU، .GOV، و .MIL  در گذر زمان باقی ماند، چرا که محدودیت آنها بیشتر بود.

.EDU، مخفف دانش، است و متعلق به موسسات معتبر آموزشی آمریکا است.  

.GOV، مخفف دولت است، و متعلق به نهادهای دولتی ایالات متحده است.

.MIL، مخفف ارتش است، و متعلق به ارتش ایالات متحده است.

از سویی دیگر، .COM ، و .NET، و حتی به میزان کمتر، .ORG همگی از اهداف اصلی شان، فراتر رفته اند.

.COM، مخفف تجاری است و برای سازمان های تجاری در نظر گرفته شده بود.

.NET، مخفف شبکه است و برای سازمان های فن آوری شبکه، در نظر گرفته شده بود.

.ORG، مخفف سازمان است و برای سازمان های غیر انتفاعی در نظر گرفته شده بود.

امروزه، .COM، تا به حال، محبوبترین دامین برای هرنوع از وبسایت ها، چه تجاری و چه غیر تجاری است. .NET، از فن آوری های شبکه، تغییر کرده است و اکنون به عنوان یکی از بهترین جایگزین ها برای .COM معروف، شده است. .NET همچون .COM، برای وب سایت های شخصی و هم وبسایت های مربوط به کسب و کار در سراسر جهان استفاده می شود.

.ORG، هنوز هم دارای شهرت در زمینه ی غیر انتفاعی است، اما از آنجا که هرگز به طور خاص به غیر انتفاعی ها محدود نبوده است، توسط مدارس، گروه های اجتماعی، کسب و کار و چیزهای دیگر استفاده می شود.

بلافاصله بعد از این چند پسوند دامین اولیه، کد کشورها، از جمله ایالات متحده، .US و ایالات انگلستان، .UK، ایجاد شدند. هریک از پسوند دامین کد کشور، ( با چندین استثنا مثل .UK)، بر پایه ی سازمان بین المللی استاندارد ها ISO3166-1 آلفا -2 کد کشور دو حرفی، بنا شده اند.

به این خاطر است که کشورهایی مثل دولت مستقل ساموآ، یک پسوند کد کشور مثل .WS دارند که مخفف نام سابق ش، ساموآی غربی است.

امروزه، معروفترین پسوندهای دامین کد کشور، .DE آلمان و .UK انگلستان هستند، .DE، در حال حاضر، بعد از .COM، دومین پسوند دامین مشهور است و .UK، بعد از .NET، چهارمین پسوند دامین مشهور است. هردوی آنها، در کشورهای مبدا شان، به وفور استفاده می شوند به طوریکه گوگل، وبسایت هایی را که از .DE و یا .CO.UK استفاده می کنند، را بهتر از جستجوهایی که از کشورهای خودشان است، رتبه بندی می کند. (.UK، در حال حاضر، به خودی خود اجازه ی ثبت نام مستقیم را نمی دهد).

گرچه، محبوبیت  .DE و .CO.UK در کشورهای خودشان رشد کرده است اما این به دلایل مختلف در مورد تمام پسوند دامین کشورها صادق نیست. در نتیجه، برخی کشورها برای قرار دادن پسوندهایشان در صحنه ی جهانی انتخاب شدند و بسیار موفق بوند. دو تا از بهترین نمونه های آن، .TV و .ME هستند.

.TV، پسوند کشور جزیره ی کوچک کشور تووالو است. آنها تصمیم گرفتند که نه تنها، پسوندهای دامین شان را به روی جهان بگشایند، بلکه، تصمیم گرفتند که آن را برای استفاده با ویدیو، توسط سایت ها، نشانه گذاری کنند. چرا که آن .TV است. در مورد تووالو، آنها، به طور آشکارا، تقضای زیادی برای .TV نداشتند چراکه، جمعیت شان، در سال 2012، تنها کمی بیشتر از 10000 نفر بود.

.ME، کد کشور مونته نگرو است. گرچه، مونته نگرو، جمعیتی بیشتر از کشور تووالو دارد، - بیشتر از 600000- آنها به خاطر احتمالات یک پسوند دامین مثل .Me، تصمیم گرفتند که برای پسوند دامین شان نام تجاری جدیدی انتخاب کنند. امروزه، .ME، به خاطر وبسایت های شخصی، ویلاگ ها، و حتی وبسایت های کار، معروف است. بسیاری از یو پی اس های شروع، .MEرا به عنوان یک راه منحصر به فرد، برای جداسازی خودشان، برگزیدند.

همانطور که می توانید ببینید، تعداد زیادی گزینه های مختلف وجود  دارد هنگامی که به پسوندهای دامین می آید.

بنابراین، چرا بیشتر اضافه می کنید؟

برخلاف این واقعیت که هر کشوری، پسوند دامین خاص خود را دارد، و چندین گزینه برای انتخاب پسوندهای دامین عمومی موجود است،  تاکنون پسوندی به محبوبیت .COM تا بحال نیامده است.

در بیش از 110 میلیون ثبت نام، .COM، با حدود 95 میلیون انتخاب، از  .DE و .NET  پیشی گرفته است، (هر دوی .DE و .NET، حدود 15 میلیون ثبت نام داشتند)

دیگر پسوندهای دامینی که در گذشته اضافه شدند، شامل .INFO و .BIZ در سال 2001 بودند تا بار .COM را کم  کنند اما هیچ کدام هیچ یک حتی یک ذره هم کاری پیش نبرد (.INFO و .BIZ روی هم رفته حدود 8 میلیون ثبت نام کننده دارند)

زمانی باقی مانده است تا ببینیم که آیا ایجاد این 1900 پسوند دامین جدید، روی قدرت فرمانروایی .COM، اثری خواهد داشت و یا نه. در هر صورت، دیدن تاثیر آن بر روی صنعت و اینترنت، جالب خواهد بود.

منبع : ثبت دامنه

 

در صورتی که سوالی داشتید با ما مکاتبه کنید
info [@] Esabt .com
تمامی حقوق این سایت متعلق به eSabt.com می باشد.