اطلاعات ضروری درباره امنیت دومین و WHOIS

هنگامی که یک دامین به نام خودتان ثبت می کنید، در حقیقت قدم بزرگی در ایجاد یک هویت الکترونیک برای تجارت خود برداشته اید. تبریک می گوییم، با انجام این کار پنجره ای جدید به روی  شما باز خواهد شد و با دامنه بسیار وسیعی از مشتریان جدید آشنا می شوید. اما دقت داشته باشید که درست همانطور که یک وایرال ویدئو می تواند بسیار مخرب باشد، یک هویت الکترونیک نیز می تواند اطلاعاتی رادرباره شما و تجارتتان افشا کند که شما نمی خواهید دیگران آنها را بدانند. در ادامه به نکاتی درباره ثبت دامنه ، اطلاعات WHOIS  و امنیت دامنه اشاره خواهیم کرد.

منظور از اطلاعات WHOIS چیست؟

تیم تخصصی مهندسی اینترنت در سال ۱۹۸۲،  پروتکلی منتشر کردند که  این پروتکل یک دایرکتوری از کاربران ARPANET (که بعدا به اینترنت کنونی تبدیل شد) ایجاد می کند. این دایرکتوری حاوی برخی اطلاعات از کاربرانی است که از طریق اینترنت  اقدام به ارسال و یا دریافت دیتا می کنند.

امروزه، منظور از  سیستم WHOIS  در واقع این پرسش است: چه کسی مسئول این ثبت دامنه و یا آدرس آی پی است؟ هر دامینی که به ثبت می رسد باید دارای یک رکورد حاوی  اطلاعات ضروری از شخص یا موسسه ای که آن را به ثبت رسانده، باشد. اطلاعات این رکورد عبارتند از نام، آدرس، شماره تماس و ایمیل کسی که دامین به نامش ثبت شده است.

دایرکتوری WHOIS و حفظ امنیت شما:

وجود دایرکتوری WHOIS که برای عموم قابل نمایش است، چیز خوبی است و می تواند دسترسی به شما را برای مخاطبان تسهیل کند. به عنوان مثال وقتی که دامین شما دارای اطلاعات ضروری قابل نمایش برای کاربران باشد، آنها در صورت لزوم می توانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند. اما اتفاقات دیگری نیز می توانند رخ دهند که خوشایند نیستند، و ممکن است بعضی افراد مانند اسپمرها و یا  هویت رباها،  از این اطلاعات سوءاستفاده کنند. آنها به راحتی و تنها با دستیابی به دایرکتوری WHOIS می توانند به اطلاعات شخصی که دامنه به نامش ثبت شده دسترسی داشته باشند.حتی سرویس هایی وجود دارند که لیستی از دامینهای جدید را که به تازگی ثبت شده اند و ربودن اطلاعات آنها بسیار راحتتر است، در اختیار این خلافکار ها قرار می دهد.

چگونه می توانید از اطلاعاتتان محافظت کنید:

برای جلوگیری از خطرات و سوءاستفاده های احتمالی از اطلاعات شخصی تان، می توانید از یک سرویس اختیاری جهت تامین امنیت WHOIS که توسط ثبت نام کننده در اختیارتان قرار می گیرد استفاده کنید. با استفاده از این سرویس شما به ثبت نام کننده این اجازه را می دهید که به عنوان یک proxy  عمل کند. به این صورت که به جای نمایش اطلاعات شما، اطلاعات پروکسی را نمایش می دهد و اطلاعات شما را محفوظ می دارد. همچنین همانطور که قبلا هم اشاره کردیم گواهی نامه ssl هم راهی مناسب برای اطمینان ازز امنیت تان است .

بهتر است که همزمان با ثبت دامین، این سرویس را نیز فعال کنید. این کار مانع از منتشر شدن اطلاعات شما در دایرکتوری WHOIs و یا موتورهای جستجو می شود. البته اگر موقع ثبت دامنه این کار را نکردید بعدا هم می توانید این سرویس را فعال کنید. این سرویس را در GoDaddy نیز تحت عنوان private registration میتوانید تهیه کنید.

البته باید دقت باشید که همه دامین ها امکان استفاده از این سرویس را در اختیار ندارند. به عنوان مثال ثبت دامین us . به کاربران اجازه نمی دهد که از پروکسی استفاده کنند. و بعضی دامین های دیگر از قبیل UK . و CA . نیز سرویس امنیتی مخصوص به خودشان را دارند. به عبارت دیگر می توان گفت که اگر هنگام ثبت یک دامین، گزینه استفاده از سرویس امنیتی برایتان فعال نبود به این معناست که این ثبت دامنه اجازه استفاده از پروکسی را به کاربرانش نمی دهد و یا اینکه از یک سرویس امنیتی جایگزین استفاده می کند. 

در صورتی که سوالی داشتید با ما مکاتبه کنید
info [@] Esabt .com
تمامی حقوق این سایت متعلق به eSabt.com می باشد.