استفاده از WHOIS برای اولویت بندی دامین

در این دوره و زمانه پر مشغله چگونه می توانید کارهایتان را اولویت بندی کنید؟ چگونه به تمام اطلاعیه های فیسبوک، توئیتر، ایمیل و پیام های مختلف رسیدگی می کنید و چطور تشخیص می دهید که کدامیک مهم تر هستند؟ و به کدامیک اول باید رسیدگی کنید؟

ممکن است که من نتوانم به شما کمک کنم که همه این کارها را اولویت بندی کنید ولی می توانیم به شما کمک کنم تا بتوانید کارهای مربوط  ثبت دامین ها را دسته بندی کنید و وقت با ارزشتان را صرف آنهایی کنید که اهمیت  بیشتری نسبت به بقیه دارند.

یک ویژگی در اکانت های GoDaddy وجود دارد که خیلی هم شناخته شده نیست. این گزینه این امکان را برای شما فراهم می کند که در کوتاه ترین زمان ممکن و تنها با یک نگاه کارهای  مهم  را شناسایی کنید. با انجام کارهایی که در ادامه شرح می دهیم شما می توانید لیستی از تمام دامین هایتان به همراه  اطلاعات کلیدی از قبیل: تاریخ انقضا، نام سرورو  اطلاعات شخصی ثبت شده در آنها  را در اختیار داشته باشید و تغییراتی را که در WHOIS  در هفته ها و ماههای گذشته بر روی دامین های شما انجام شده است را مشاهده کنید.

WHOIS یک سلاح نا امن در اختیار صاحبان دامین

WHOIS چیست؟ یک دایرکتوری قابل نمایش برای عموم است که اطلاعات کلیدی درباره ثبت دامین ها از قبیل صاحب آن، تاریخ انقضا و ... را نمایش می دهد. توجه داشته باشید که WHOISبا availibility check  فرق دارد. منظور از "availibility check" گزینه ای است که به هنگام جستجوی ثبت دامنه های قابل خریداری در GoDaddy  برای شما نمایش داده می شود، واطلاعاتی درباره اینکه چنین دامنه به نام چه کسی ثبت شده است  در اختیارتان قرار می دهد.

حالا که می دانیم WHOIS چیست، بیایید نگاهی به قسمت خوب ماجرا یعنی اطلاعات موجود در آن بیندازیم:

با درخواست یک لیست قابل دانلود درون اکانت، این امکان برای شما فراهم می شود که گزینه WHOIS  lookup  را در بخش data columns انتخاب کنید. در انتهای این لیست می توانید گزینه WHOIS lookup  را مشاهده کنید. تمام اطلاعات مربوط به یک و دو ماه گذشته در WHOISوجود دارند. با استفاده از این امکان شما می توانید متوجه شوید که به عنوان مثال در دو ماه گذشته چند نفر در GoDaddy درخواست ثبت دامنه همنام دامنه شما را داشته اند.

توصیه: هنگامی که میخواهید گزینه "لیست قابل دانلود" را فعال کنید، به جای گزینه پیش فرض GZ  گزینه CSV را انتخاب کنید و سپس none  را برگزینید. این کار باعث می شود که مشاهده اطلاعات داخل لیست برای شما راحت تر شود.

ولی خوب چرا اینها  باید تا این اندازه مهم باشند؟ به این دلیل که استفاده از WHOIS lookup  مزایای بی شماری دارد.به عنوان مثال تصور کنید که قصد ساخت تعداد زیادی وبسایت را دارید و به دنبال راهی هستید تا بتوانید آنها را اولویت بندی کنید که کدامیک را باید اول درست کنید؟  یا اینکه پول کمی دارید و باید دامین هایتان  را تمدید کنید و می خواهید بدانید که کدامیک از دیگران مهم  تر هستند تا آنها را تمدید کنید؟  و یاا اینکه ممکن است برای یکی از دامنه های شما خریداری پیدا شود و شما می خواهید بدانید که آیا این تنها متقاضی ثبت دامین شماست یا اینکه خریداران دیگری نیز وجود دارند؟

WHOISیک کمک مفید جهت اولویت بندی و ارزش گذاری دامین شماست:

درست است که گزینه های دیگری از قبیل کوتاه یا بلند بودن نام دامین، دامین ها با پسوندهای سطح بالا، ماندگار بودن در حافظه و... نیز در ارزش گذاری یک ثبت دامنه تاثیر گذارند، اما خیلی مهم است که بدانید با استفاده از WHOIS lookup  نیز می توانید به ارزش دامینتان بیفزایید، به علاوه همانطور که پیش تر هم گفته شد به شما در اولویت بندی ثبت دامین ها کمک می کند و در زندگی پرمشغله امروزی این می تواند بسیار مفید باشد.

در آخر پیشنهاد میکنیم مقاله " آیا وبسایت شما نیاز به یک SSL دارد؟ " را بخوانید تا با مزیت ها و ویژگی های یک گواهی نامه SSL برای یک کسب و کار تازه بیشتر آشنا شوید.

در صورتی که سوالی داشتید با ما مکاتبه کنید
info [@] Esabt .com
تمامی حقوق این سایت متعلق به eSabt.com می باشد.